Stainless Steel Tube Laser Cut Parts
Material: SS304 / SS316 Round and Square Tube Process: Tube Laser Cutting
Product Specifications
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Material | SS304 / SS316 |
| Tube OD Range | 10-200 mm round / 10×10-150×150 mm square |
| Wall Thickness | 0.5-10 mm |
| Cutting Tolerance | +-0.1 mm |
| Max Tube Length | 6,000 mm |
| MOQ | 50 pcs |
| Lead Time | 15-20 working days |
Applications
Handrail systems, furniture legs, marine railings, bicycle frames, automotive exhaust components.
Custom Manufacturing Details
All products are manufactured to your drawings or samples. DFM optimization available at no extra charge. Sample available before mass production. OEM/ODM accepted.
