Steel Tube Laser Cut Parts
Material: Carbon Steel / Galvanized Steel Tube Process: Tube Laser Cutting + Welding
Product Specifications
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Material | Q235 / Galvanized Steel |
| Tube OD Range | 15-300 mm |
| Wall Thickness | 1-20 mm |
| Cutting Tolerance | +-0.15 mm |
| Max Tube Length | 6,000 mm |
| Surface Options | Powder coating / Galvanizing / Painting |
| MOQ | 30 pcs |
| Lead Time | 15-20 working days |
Applications
Trailer frames, greenhouse structures, outdoor furniture frames, sports equipment racks, industrial shelving.
Custom Manufacturing Details
All products are manufactured to your drawings or samples. DFM optimization available at no extra charge. Sample available before mass production. OEM/ODM accepted.
